Vishay/Dale RWR78SR100FSBSL
RWR78SR100FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR100FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR100FSBSL.pdf
Availability of RWR78SR100FSBSL
QUANTITY
RWR78SR100FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR100FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78SR100FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR100FSBSL
Related LinksRWR78SR, RWR78SR100FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR100FSBSL Details Description
Related parts for RWR78SR100FSBSL
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XTE 462.5NM ROY BL 525MW SMD datasheet.pdf
IC SWITCH PENTA 32SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 33A 1.9 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 28.6363MHZ CMOS SMD datasheet.pdf