Vishay/Dale RWR78SR133FRS73
RWR78SR133FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR133FRS73
Brief Description
RES 0.133 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR133FRS73.pdf
Availability of RWR78SR133FRS73
QUANTITY
RWR78SR133FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR133FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78SR133FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.133
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR133FRS73
Related LinksRWR78SR, RWR78SR133FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR133FRS73 Details Description
Related parts for RWR78SR133FRS73
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BRACKET FOR TERMINAL KIT 12" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
SWITCHING JUMPER datasheet.pdf
FAN 24VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf