Vishay/Dale RWR78SR422FPS73
RWR78SR422FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR422FPS73
Brief Description
RES 0.422 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR422FPS73.pdf
Availability of RWR78SR422FPS73
QUANTITY
RWR78SR422FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR422FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR78SR422FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.422
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR422FPS73
Related LinksRWR78SR, RWR78SR422FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR422FPS73 Details Description
Related parts for RWR78SR422FPS73
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 3.3A 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .12M datasheet.pdf
RES 357 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 435MA 1.15 OHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLACK .09"X4' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 550MA datasheet.pdf