Vishay/Dale RWR78SR825FSRSL
RWR78SR825FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR825FSRSL
Brief Description
RES 0.825 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR825FSRSL.pdf
Availability of RWR78SR825FSRSL
QUANTITY
RWR78SR825FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR825FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78SR825FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR825FSRSL
Related LinksRWR78SR, RWR78SR825FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR825FSRSL Details Description
Related parts for RWR78SR825FSRSL
DUCT SLOT PVC BLK 1.5X3"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH DARL 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT GREEN datasheet.pdf
RES SMD 0.562 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1KV AXIAL datasheet.pdf