Vishay/Dale RWR80N1001BRBSL
RWR80N1001BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1001BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1001BRBSL.pdf
Availability of RWR80N1001BRBSL
QUANTITY
RWR80N1001BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1001BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1001BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1001BRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1001BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1001BRBSL Details Description
Related parts for RWR80N1001BRBSL
CAP CER 680PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 9POS .100 TIN datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf