Vishay/Dale RWR80N1001FMB12
RWR80N1001FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1001FMB12
Brief Description
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1001FMB12.pdf
Availability of RWR80N1001FMB12
QUANTITY
RWR80N1001FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1001FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N1001FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1001FMB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N1001FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1001FMB12 Details Description
Related parts for RWR80N1001FMB12
JUMPER-H9992TR/A3047R/H9992TR 2" datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 16 PORT RJ45 datasheet.pdf
IC FPGA 167 I/O 225CBGA datasheet.pdf
FERRITE CORE E 103NH N87 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POWER CORD IEC 4' GRAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf