Vishay/Dale RWR80N1050FSB12
RWR80N1050FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1050FSB12
Brief Description
RES 105 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1050FSB12.pdf
Availability of RWR80N1050FSB12
QUANTITY
RWR80N1050FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1050FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N1050FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1050FSB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N1050FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1050FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N1050FSB12
DIODE ARRAY GP 400V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE D20K 10,3X38 F 250V 1.6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 128M 250MHZ 66TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.9A 40 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
A600 SZ2P PLUG ASY 120T2/BLNK/85 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM TACH 12VDC datasheet.pdf