Vishay/Dale RWR80N1051FRB12
RWR80N1051FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1051FRB12
Brief Description
RES 1.05K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1051FRB12.pdf
Availability of RWR80N1051FRB12
QUANTITY
RWR80N1051FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1051FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N1051FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1051FRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N1051FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1051FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N1051FRB12
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V AA 2300MAH BUTTON datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 200A, 300A, 400A datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 6W STEREO 28HTSSOP datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf