Vishay/Dale RWR80N10R0BSRSL
RWR80N10R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N10R0BSRSL
Brief Description
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N10R0BSRSL.pdf
Availability of RWR80N10R0BSRSL
QUANTITY
RWR80N10R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N10R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N10R0BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N10R0BSRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N10R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N10R0BSRSL Details Description
Related parts for RWR80N10R0BSRSL
RES SMD 6.81M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 16POS DUAL 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 25MT AC/DC datasheet.pdf
ER 3C 3#4 SKT PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf