Vishay/Dale RWR80N10R4FRB12
RWR80N10R4FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N10R4FRB12
Brief Description
RES 10.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N10R4FRB12.pdf
Availability of RWR80N10R4FRB12
QUANTITY
RWR80N10R4FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N10R4FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N10R4FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N10R4FRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N10R4FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N10R4FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N10R4FRB12
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.87M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 140POS datasheet.pdf