Vishay/Dale RWR80N10R4FRB12
RWR80N10R4FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N10R4FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N10R4FRB12.pdf
Availability of RWR80N10R4FRB12
QUANTITY
RWR80N10R4FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N10R4FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N10R4FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N10R4FRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N10R4FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N10R4FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N10R4FRB12
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
JTAG-BOOSTER FOR ALCHEMY 3.3V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 530MA 360 MOHM datasheet.pdf