Vishay/Dale RWR80N1101FRBSL
RWR80N1101FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1101FRBSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1101FRBSL.pdf
Availability of RWR80N1101FRBSL
QUANTITY
RWR80N1101FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1101FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1101FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1101FRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1101FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1101FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N1101FRBSL
HEADER OPEN TURR 3LVL.600 32POS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
IC FPS SWITCH AUXILIARY TO220F-4 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" .50MM 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
4CC PICOFLEX 250MM LONG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf