Vishay/Dale RWR80N1151FRRSL
RWR80N1151FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1151FRRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1151FRRSL.pdf
Availability of RWR80N1151FRRSL
QUANTITY
RWR80N1151FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1151FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1151FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1151FRRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1151FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1151FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N1151FRRSL
SWITCH BASIC SPDT 3A 80GF 125V datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 17POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
FILTER EMI 470PF 100V RADIAL datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 20M datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf