Vishay/Dale RWR80N1151FSRSL
RWR80N1151FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1151FSRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1151FSRSL.pdf
Availability of RWR80N1151FSRSL
QUANTITY
RWR80N1151FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1151FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1151FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1151FSRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1151FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1151FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N1151FSRSL
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC 12BIT QUAD VOUT SERIAL 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
GDT 420V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 495MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
BELT CLIP GRAY datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 5POS 6' datasheet.pdf
CONN PLUG HSG FMALE 10POS STR datasheet.pdf
PT 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf