Vishay/Dale RWR80N11R0FSB12
RWR80N11R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N11R0FSB12
Brief Description
RES 11 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N11R0FSB12.pdf
Availability of RWR80N11R0FSB12
QUANTITY
RWR80N11R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N11R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N11R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N11R0FSB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N11R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N11R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N11R0FSB12
RES 47K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 900A 600V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CUTOFF BLADE datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf