Vishay/Dale RWR80N11R0FSS70
RWR80N11R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N11R0FSS70
Brief Description
RES 11 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N11R0FSS70.pdf
Availability of RWR80N11R0FSS70
QUANTITY
RWR80N11R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N11R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR80N11R0FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)