Vishay/Dale RWR80N1201DSS73
RWR80N1201DSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1201DSS73
Brief Description
RES 1.2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1201DSS73.pdf
Availability of RWR80N1201DSS73
QUANTITY
RWR80N1201DSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1201DSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N1201DSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1201DSS73
Related LinksRWR80N1, RWR80N1201DSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1201DSS73 Details Description
Related parts for RWR80N1201DSS73
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
CONN RING TONG 14AWG #10 PIDG datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf