Vishay/Dale RWR80N1210FSS73
RWR80N1210FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1210FSS73
Brief Description
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1210FSS73.pdf
Availability of RWR80N1210FSS73
QUANTITY
RWR80N1210FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1210FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N1210FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1210FSS73
Related LinksRWR80N1, RWR80N1210FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1210FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N1210FSS73
RES 910 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A4 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V Y5U datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf