Vishay/Dale RWR80N1501FRRSL
RWR80N1501FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1501FRRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1501FRRSL.pdf
Availability of RWR80N1501FRRSL
QUANTITY
RWR80N1501FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1501FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1501FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1501FRRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1501FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1501FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N1501FRRSL
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
PREWIRD DIGTL PNP IR LED ANAOUT datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE SKT datasheet.pdf