Vishay/Dale RWR80N15R0DRBSL
RWR80N15R0DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N15R0DRBSL
Brief Description
RES 15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N15R0DRBSL.pdf
Availability of RWR80N15R0DRBSL
QUANTITY
RWR80N15R0DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N15R0DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N15R0DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N15R0DRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N15R0DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N15R0DRBSL Details Description
Related parts for RWR80N15R0DRBSL
IC CPLD 64MC 25NS 44TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
LED 9MM PMI Y 12V BLK HS W GASKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HEADER 61POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .375 datasheet.pdf
1200UF 350V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf