Vishay/Dale RWR80N16R2FRB12
RWR80N16R2FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N16R2FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N16R2FRB12.pdf
Availability of RWR80N16R2FRB12
QUANTITY
RWR80N16R2FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N16R2FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N16R2FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N16R2FRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N16R2FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N16R2FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N16R2FRB12
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 370 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 200MA 3DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V DPAK datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET 10/100 24QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf