Vishay/Dale RWR80N1800FSBSL
RWR80N1800FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1800FSBSL
Brief Description
RES 180 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1800FSBSL.pdf
Availability of RWR80N1800FSBSL
QUANTITY
RWR80N1800FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1800FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1800FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1800FSBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1800FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1800FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N1800FSBSL
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 4CH AUDIO 48-TQFP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 942K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
PARTS KIT PRESS ASSY datasheet.pdf
6800UF 350V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf