Vishay/Dale RWR80N18R0FSRSL
RWR80N18R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N18R0FSRSL
Brief Description
RES 18 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N18R0FSRSL.pdf
Availability of RWR80N18R0FSRSL
QUANTITY
RWR80N18R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N18R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N18R0FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N18R0FSRSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N18R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N18R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N18R0FSRSL
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 800MHZ 14DB datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS -7.25-0PSI MAX datasheet.pdf
IC TXRX 433/868/915MHZ 48-VQFN datasheet.pdf
SURGE SUP 15A 8OUT 8'CORD W/RJ11 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
BAG STATIC/MOISTURE 10X12" datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V -12V 12V 80W datasheet.pdf
FUSE 2.25A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 5A 71 MOHM TH datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf