Vishay/Dale RWR80N18R2FRBSL
RWR80N18R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N18R2FRBSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N18R2FRBSL.pdf
Availability of RWR80N18R2FRBSL
QUANTITY
RWR80N18R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N18R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N18R2FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N18R2FRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N18R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N18R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N18R2FRBSL
IC 3D RCVR 125KHZ W/RSSI 8TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V SOT23F-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET 1 TO 2 TYPE Y datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPDT DIP SWITCH 2 POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2.4A TO277A datasheet.pdf