Vishay/Dale RWR80N18R2FSS70
RWR80N18R2FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N18R2FSS70
Brief Description
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N18R2FSS70.pdf
Availability of RWR80N18R2FSS70
QUANTITY
RWR80N18R2FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N18R2FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR80N18R2FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N18R2FSS70
Related LinksRWR80N1, RWR80N18R2FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N18R2FSS70 Details Description
Related parts for RWR80N18R2FSS70
KIT DEV BLUETOOTH AUDIO datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61257-711 datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 60POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED NAT datasheet.pdf
2200UF 350V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf