Vishay/Dale RWR80N1R00DSS73
RWR80N1R00DSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R00DSS73
Brief Description
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R00DSS73.pdf
Availability of RWR80N1R00DSS73
QUANTITY
RWR80N1R00DSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R00DSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R00DSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R00DSS73
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R00DSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R00DSS73 Details Description
Related parts for RWR80N1R00DSS73
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC SWITCH SNGL SPST 5V 6TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf