Vishay/Dale RWR80N1R50FRS73
RWR80N1R50FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R50FRS73
Brief Description
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R50FRS73.pdf
Availability of RWR80N1R50FRS73
QUANTITY
RWR80N1R50FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R50FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R50FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R50FRS73
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R50FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R50FRS73 Details Description
Related parts for RWR80N1R50FRS73
CONN HEADER 192POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TXRX PHY 10/100 SGL LP 48TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP CAR AUDIO I2C BUS 24HSOP datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf