Vishay/Dale RWR80N20R0BRBSL
RWR80N20R0BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N20R0BRBSL
Brief Description
RES 20 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N20R0BRBSL.pdf
Availability of RWR80N20R0BRBSL
QUANTITY
RWR80N20R0BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N20R0BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N20R0BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N20R0BRBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N20R0BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N20R0BRBSL Details Description
Related parts for RWR80N20R0BRBSL
RES SMD 105K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBLE SKT KIT datasheet.pdf