Vishay/Dale RWR80N20R0DRBSL
RWR80N20R0DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N20R0DRBSL
Brief Description
RES 20 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N20R0DRBSL.pdf
Availability of RWR80N20R0DRBSL
QUANTITY
RWR80N20R0DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N20R0DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N20R0DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N20R0DRBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N20R0DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N20R0DRBSL Details Description
Related parts for RWR80N20R0DRBSL
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA DO34 datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 2.1-6.4MM DIA WH datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 105 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS datasheet.pdf