Vishay/Dale RWR80N21R0FSS73
RWR80N21R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N21R0FSS73
Brief Description
RES 21 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N21R0FSS73.pdf
Availability of RWR80N21R0FSS73
QUANTITY
RWR80N21R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N21R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N21R0FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N21R0FSS73
Related LinksRWR80N2, RWR80N21R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N21R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N21R0FSS73
CONN HEADER R/A .100 12POS 30AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
MODULE REDUNDANCY 20A DIN RAIL datasheet.pdf
FUSEHOLDR/CARRIER 0031.1695/1663 datasheet.pdf
8331-5 CUT-OFF BLADE RETAINER datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
24 MTE VERTICAL SMT HDR 30 AU datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf