Vishay/Dale RWR80N21R5FSBSL
RWR80N21R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N21R5FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N21R5FSBSL.pdf
Availability of RWR80N21R5FSBSL
QUANTITY
RWR80N21R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N21R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N21R5FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N21R5FSBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N21R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N21R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N21R5FSBSL
RES SMD 470 OHM 0.1% 6W D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CABLE ASSY QSFP+ 40G 20M datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
1016 TB RIS CL INTERLACE datasheet.pdf
SCA 9SMPR070F110 O S datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 46V 277-480 datasheet.pdf