Vishay/Dale RWR80N2210FSS73
RWR80N2210FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2210FSS73
Brief Description
RES 221 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2210FSS73.pdf
Availability of RWR80N2210FSS73
QUANTITY
RWR80N2210FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2210FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N2210FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2210FSS73
Related LinksRWR80N2, RWR80N2210FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2210FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N2210FSS73
SURGE SUPP THYRISTOR 220V TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.05A 110 MOHM datasheet.pdf
IC QUAD LINE RCVR LP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
E2 DIE FOR #6 (E-358-XX) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf