Vishay/Dale RWR80N2260FRBSL
RWR80N2260FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2260FRBSL
Brief Description
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2260FRBSL.pdf
Availability of RWR80N2260FRBSL
QUANTITY
RWR80N2260FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2260FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2260FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2260FRBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2260FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2260FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N2260FRBSL
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 70MA SOT223-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND TWIST-PAIR CLEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM DO220AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MODEM CELL SKYWIRE XBEE datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/RH DGTL 6DFN IND datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf