Vishay/Dale RWR80N2260FRBSL
RWR80N2260FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2260FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2260FRBSL.pdf
Availability of RWR80N2260FRBSL
QUANTITY
RWR80N2260FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2260FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2260FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2260FRBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2260FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2260FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N2260FRBSL
CONN SOCKET 40PIN TIN W/KEY/STR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 200A WAFER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER HMAG-HYDR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf