Vishay/Dale RWR80N2430FRB12
RWR80N2430FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2430FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2430FRB12.pdf
Availability of RWR80N2430FRB12
QUANTITY
RWR80N2430FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2430FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N2430FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2430FRB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N2430FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2430FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N2430FRB12
LED 5MM RELAMPABL RED BLINK PCMT datasheet.pdf
CONN JACK 3-COND PHONE PC TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 9.1NS 44VQFP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 14POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf