Vishay/Dale RWR80N24R9FSS73
RWR80N24R9FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N24R9FSS73
Brief Description
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N24R9FSS73.pdf
Availability of RWR80N24R9FSS73
QUANTITY
RWR80N24R9FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N24R9FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N24R9FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N24R9FSS73
Related LinksRWR80N2, RWR80N24R9FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N24R9FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N24R9FSS73
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC BIN UP/DOWN COUNTER 16-TSSOP datasheet.pdf
Crystal 2.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC SUPERVISOR TIMR/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf