Vishay/Dale RWR80N2550FSRSL
RWR80N2550FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2550FSRSL
Brief Description
RES 255 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2550FSRSL.pdf
Availability of RWR80N2550FSRSL
QUANTITY
RWR80N2550FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2550FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2550FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2550FSRSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2550FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2550FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N2550FSRSL
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR ADNS-6000 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 46POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
6' 16/3 SJT BLACK POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE COAX RISER RG6 18AWG 500' datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2369-18 datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf