Vishay/Dale RWR80N2610FRRSL
RWR80N2610FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2610FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2610FRRSL.pdf
Availability of RWR80N2610FRRSL
QUANTITY
RWR80N2610FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2610FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2610FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2610FRRSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2610FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2610FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N2610FRRSL
PHOTODIODE BLUE FIBER OPTIC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 22MM PROMINENT RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 18POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 379MA 1.4 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 34A TO-220 datasheet.pdf
IC MAGNETOMETER COMPASS 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER FIXED PLUG 12W JACK VI datasheet.pdf