Vishay/Dale RWR80N2610FRRSL
RWR80N2610FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2610FRRSL
Brief Description
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2610FRRSL.pdf
Availability of RWR80N2610FRRSL
QUANTITY
RWR80N2610FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2610FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2610FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2610FRRSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2610FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2610FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N2610FRRSL
FUSE 800MA 250V TELECOM 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 7A 24VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
CONN TERM 12AWG JR PWR TIMER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 223A 625W SMPD datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf