Vishay/Dale RWR80N2610FSBSL
RWR80N2610FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2610FSBSL
Brief Description
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2610FSBSL.pdf
Availability of RWR80N2610FSBSL
QUANTITY
RWR80N2610FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2610FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2610FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2610FSBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2610FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2610FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N2610FSBSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 4A 20-SSOP datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 583 I/O 900BGA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf