Vishay/Dale RWR80N26R7FSB12
RWR80N26R7FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N26R7FSB12
Brief Description
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N26R7FSB12.pdf
Availability of RWR80N26R7FSB12
QUANTITY
RWR80N26R7FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N26R7FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N26R7FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N26R7FSB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N26R7FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N26R7FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N26R7FSB12
IC PROGRAM 3.600V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH MAGN REED SPDT 3W datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 250VAC 16A SNAP QC datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 380MA 1 OHM TH datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 4X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 821-902MHZ 1/4W TNX datasheet.pdf
CODING PIN PCB datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 20KV Z5U DISK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf