Vishay/Dale RWR80N2R00FSB12
RWR80N2R00FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2R00FSB12
Brief Description
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2R00FSB12.pdf
Availability of RWR80N2R00FSB12
QUANTITY
RWR80N2R00FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2R00FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N2R00FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2R00FSB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N2R00FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2R00FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N2R00FSB12
IC INVERTER TRIPLE 8-XQFN datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN DIN M REV FEMALE 60POS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15.8A TO-220AB datasheet.pdf