Vishay/Dale RWR80N2R43FRBSL
RWR80N2R43FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2R43FRBSL
Brief Description
RES 2.43 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2R43FRBSL.pdf
Availability of RWR80N2R43FRBSL
QUANTITY
RWR80N2R43FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2R43FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2R43FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2R43FRBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2R43FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2R43FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N2R43FRBSL
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS .050" GOLD datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 8-SON datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 25A 80VDC COMPACT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
STAMP PAD-V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf