Vishay/Dale RWR80N2R49FSS73
RWR80N2R49FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2R49FSS73
Brief Description
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2R49FSS73.pdf
Availability of RWR80N2R49FSS73
QUANTITY
RWR80N2R49FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2R49FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N2R49FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2R49FSS73
Related LinksRWR80N2, RWR80N2R49FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2R49FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N2R49FSS73
RFID EVALUATION KIT II 13.56MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC CLK BUFF MUX 2:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
FO D SUB 15 POLE MALE datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RELAY SAFETY datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP DUAL OUT datasheet.pdf