Vishay/Dale RWR80N2R49FSS73
RWR80N2R49FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2R49FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2R49FSS73.pdf
Availability of RWR80N2R49FSS73
QUANTITY
RWR80N2R49FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2R49FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N2R49FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2R49FSS73
Related LinksRWR80N2, RWR80N2R49FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2R49FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N2R49FSS73
TRANSISTOR RF NPN E-LINE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf