Vishay/Dale RWR80N2R61FSRSL
RWR80N2R61FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2R61FSRSL
Brief Description
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2R61FSRSL.pdf
Availability of RWR80N2R61FSRSL
QUANTITY
RWR80N2R61FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2R61FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2R61FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2R61FSRSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2R61FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2R61FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N2R61FSRSL
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 250A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
4.5MM BATT CONN PDNIAU 4CKT datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf