Vishay/Dale RWR80N32R0FRRSL
RWR80N32R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N32R0FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N32R0FRRSL.pdf
Availability of RWR80N32R0FRRSL
QUANTITY
RWR80N32R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N32R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N32R0FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N32R0FRRSL
Related LinksRWR80N3, RWR80N32R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N32R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR80N32R0FRRSL
IC MPU/RESET CIRC 1.58V SC70-4 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 19POS REV SER 1 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS 300PSIS 1-5V 1/4 datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO213AB datasheet.pdf