Vishay/Dale RWR80N36R5FSB12
RWR80N36R5FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N36R5FSB12
Brief Description
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N36R5FSB12.pdf
Availability of RWR80N36R5FSB12
QUANTITY
RWR80N36R5FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N36R5FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N36R5FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N36R5FSB12
Related LinksRWR80N3, RWR80N36R5FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N36R5FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N36R5FSB12
RELAY TELECOM DPDT 10MA 6V datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 8B 20DIP datasheet.pdf
SENSOR IMAGE COLOR CMOS 48-LCC datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf