Vishay/Dale RWR80N3830FSS73
RWR80N3830FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3830FSS73
Brief Description
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3830FSS73.pdf
Availability of RWR80N3830FSS73
QUANTITY
RWR80N3830FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3830FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N3830FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3830FSS73
Related LinksRWR80N3, RWR80N3830FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3830FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N3830FSS73
IDC CABLE - MPD24K/MC24M/MPD24K datasheet.pdf
CLOSE-OPEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP PLASTIC IP40 M17 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf