Vishay/Dale RWR80N38R3FRB12
RWR80N38R3FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N38R3FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N38R3FRB12.pdf
Availability of RWR80N38R3FRB12
QUANTITY
RWR80N38R3FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N38R3FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N38R3FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N38R3FRB12
Related LinksRWR80N3, RWR80N38R3FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N38R3FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N38R3FRB12
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 60MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR DPST-NO 3POS 10A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
10+10 WAY FEMALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
IC MCU 1MB FLASH 120MHZ 100LQFP datasheet.pdf
IC LED DRIVER 8CH CC 90MA 16QFN datasheet.pdf
TV 100C 100#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
150UF 250V 25X30 85C SI datasheet.pdf